Vård och omsorg

Denna utbildningen erbjuder vi tyvärr inte längre.

Yrkesutbildningar

Upplägget för utbildningen

Teoristudier och praktiska arbetsuppgifter. Utbildningen är 1 – 2 år. Efter 1 år får du kompetens som vårdbiträde och efter 2 år som undersköterska.

Läs mer om våra utbildningar Undersköterska / skötare och Vårdbiträde nedan.

Se filmen ”sök dig till Sveriges viktigaste bransch” genom att klicka här

Läs om ”Undersköterska blir en skyddad yrkestitel” klicka här

 

 

Undersköterska/Skötare

Skaffa en yrkesutbildning

Vår utbildning motsvarar gymnasial vuxenutbildning - Vård- och omsorgsutbildning Gå hos oss och skaffa dig yrkesutbildning som undersköterska eller skötare på 2 år. Efteråt kan du söka jobb inom vården eller studera vidare på yrkeshögskola.

Läs mer

Vårdbiträde

Vår utbildning motsvarar gymnasial vuxenutbildning - Vård- och omsorgsutbildning Gå hos oss och skaffa dig yrkesutbildning som Vårdbiträde. Efteråt kan du söka jobb inom vården eller studera vidare till undersköterska/skötare.

Läs mer