Vård och omsorg

Yrkesutbildningar

Det finns lediga platser på utbildningen – vård och omsorg. Välkommen med din ansökan!

Upplägget för utbildningen

Teoristudier och praktiska arbetsuppgifter. Utbildningen är 1 – 2 år. Efter 1 år får du kompetens som vårdbiträde och efter 2 år som undersköterska.

 

 

 

Undersköterska/Skötare

Skaffa en yrkesutbildning

Vår utbildning motsvarar gymnasial vuxenutbildning - Vård- och omsorgsutbildning Gå hos oss och skaffa dig yrkesutbildning som undersköterska eller skötare på 2 år. Efteråt kan du söka jobb inom vården eller studera vidare på yrkeshögskola.

Läs mer

Vårdbiträde

Vår utbildning motsvarar gymnasial vuxenutbildning - Vård- och omsorgsutbildning Gå hos oss och skaffa dig yrkesutbildning som Vårdbiträde. Efteråt kan du söka jobb inom vården eller studera vidare till undersköterska/skötare.

Läs mer